Aktualności.com.pl - twój portal branżowy ze spisem firm

Bądźcie przygotowani na pochód Trzech Króli! Będzie on w piątek przechodził przez Gdańsk

Pochód Trzech Króli Gdańsk 2023

Spis treści

6 stycznia 2023 już niedługo, co oznacza, że nadszedł czas na Święto Trzech Króli! W tym roku w Gdańsku ulicami przejdzie wielki i żywy pochód: orszak Trzech Króli. Jego hasło tym razem brzmi: Niech gwiazda nas prowadzi! Dla wszystkich uczestników przygotowano także wieńce oraz występ chórzystów.

Trasa pochodu Trzech Króli

Trzej mędrcy: Kacper, Melchior i Baltazar, prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską, wyruszą z Kaplicy Mariackiej przy ul. Piwnej i powędrują aż do Dworu Artusa, gdzie stoi stodoła ze Świętą Rodziną. Po drodze spotkają króla Heroda (którego królewska rezydencja znajdować się będzie w Zbrojowni) i będą obserwować toczącą się walkę między sprawiedliwością a złem, którą obrazować będą pojedynki aniołów i diabłów.

Orientacyjny wygląd trasy (może nie odzwierciedlać rzeczywistości).

Rozpoczęcie o godzinie 11:30

Zbierzcie się o 11:30 na ulicy Piwnej, w pobliżu Bazyliki Mariackiej na rozpoczęcie 12. gdańskiej edycji orszaku Trzech Króli. Marsz rozpocznie się odmówieniem modlitwy Anioł Pański w samo południe. Nie przegap tego wydarzenia!

Wydarzenie zakończy dodatkowy koncert kolęd, w wykonaniu Moniki Kaźmierczak na popularnym gdańskim instrumencie – carillonie Ratusza Głównego Miasta. Reasumując oprócz przemarszu i jego ścieżki, zgromadzeni w Dworze Artusa zjednoczą się we wspólnym śpiewaniu tradycyjnych polskich kolęd z chórem z Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich.

Mieszkańcy Gdańska występujący jako Święta Rodzina

Tradycją Orszaku w Gdańsku jest, że w rolę Świętej Rodziny wciela się autentyczna rodzina gdańska z małym dzieckiem. W tym będą to Anna i Jakub Montewkowie z ich 6-cio miesięcznym synkiem Witoldem. Na co dzień małżonkowie zajmują się wychowywaniem piątki dzieci. W związku z tym Anna zawodowo realizuje się jako lekarz rodzinny. Natomiast Jakub jest profesorem na uczelniach technicznych w kraju i za granicą. 

Na zakończenie, po wielu latach spędzonych na emigracji postanowili wrócić do Polski i zamieszkać w Gdańsku, gdzie od pięciu lat związani są ze środowiskiem Szkół Fregata.

Udostępnij
Facebook
Twitter
Pinterest
Reddit
Kategorie aktualności
zabezpieczenie zawodów konnych. transport medyczny zamość

Pruszcz-gdański.pl

Twój serwis z artykułami.