Dofinansowania przedsiębiorców styczeń 2023 rok. Osoby, które mają pomysły na dobrze rokujący biznes, ale nie posiadają możliwości na rozwój z własnych środków finansowych mają do wyboru wiele źródeł finansowania. Należy pamiętać, że przy pobieraniu dofinansowania należy wybrać tylko jedną opcję finansowania.
Skąd przedsiębiorca może pozyskać dofinansowanie?
Państwo stara się wspierać nowo powstałe przedsiębiorstwa, ponieważ to dzięki nim może rozwijać i wzmacniać gospodarkę.
Dlatego pierwszym miejscem, w którym można uzyskać dofinansowanie jest urząd pracy. Prowadzi on nabory i przyjmuje wnioski na różnego rodzaju wsparcia finansowego firm. Unia Europejska również umożliwia dotacje na rozwój firmy. Dotacje te charakteryzują się tym iż najczęściej są przyznawane osobom w trudnej sytuacji finansowej lub zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz ich wysokość może być uwarunkowana wiekiem czy miejscem zamieszkania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa również pomaga nowym przedsiębiorcom. Oferują oni premię na start działalności. W przypadku mieszkańców wsi, którzy nie są rolnikami, konieczne jest natomiast skontaktowanie się z Lokalną Grupą Działania. PFRON oferuje wsparcie nowych przedsiębiorców, którzy są osobami z niepełnosprawnościami. Jest to pomoc, z której można skorzystać tylko raz.
Kwoty dofinansowania dostępne w styczniu 2023 roku:
Urząd Pracy oferuje aktualnie maksymalnie ok 33 tys. zł. dofinansowania na jednoosobową działalność gospodarczą. Kwota nie może przekroczyć 6-krotności średniego wynagrodzenia. Należy zwrócić uwagę na próg dofinansowania w danym urzędzie pracy, iż może on mieścić się w innym przedziale.
Wysokości dotacji oferowanych przez Unię Europejską są różne, zależne od regionu i projektu z jakiego nowy przedsiębiorca chce skorzystać. Aktualnie np.: można skorzystać z projektu wprowadzając nowe bądź ulepszone usługi i otrzymać do 80% kosztów związanych z działaniem.
Dofinansowanie z PFRON może mieścić się w przedziale 6 – 15 krotności średniej krajowej. Przy deklaracji prowadzenia przedsiębiorstwa przez rok, można otrzymać 6-krotność przeciętnej pensji (ok.33 tys. zł), natomiast przy deklaracji prowadzenia przedsiębiorstwa przez dwa lata, można otrzymać 15 – krotność średniego wynagrodzenia (ok. 90 tys. zł). Należy zwrócić uwagę, że każdy urząd może samodzielnie ustalić maksymalny próg dofinansowania i może on być również niższy.
A co jeśli, nie ma odpowiednio wysokiego dofinansowania?
Oferowane w wyżej wymienionych instytucjach dofinansowania mają swoją maksymalną wysokość, dlatego nie każdy przyszły przedsiębiorca odnajdzie odpowiednią ofertę dla siebie. W takiej sytuacji może złożyć wniosek o pożyczkę na start w biznesie. Pieniądze te są przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w projekcie „Pierwszy biznes – wsparcie na start”. Warunki tej pożyczki są bardzo atrakcyjne. Pożyczka nie może przekroczyć kwoty 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 100 tys. zł. I oprocentowanie może wynosić zaledwie 0,01 proc. lub 0,03 proc. Okres spłaty może rozciągnąć się nawet do 7 lat.