Aktualności.com.pl - twój portal branżowy ze spisem firm

Program „Czyste Powietrze” nowe zasady

Program „Czyste Powietrze” nowe zasady

Spis treści

Program „Czyste Powietrze” działa w Polsce już od 2018 roku, jednak od wtorku (03.01.2023r.) ruszył na nowych zasadach. Skorzystać z niego mogą właściciele lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Nowe zasady programu „Czyste powietrze” zawierają podwyższenie progów dochodowych, jak i dofinansowania do wymiany pieca grzewczego i termomodernizacji.

Celem tego programu jest ograniczenie zjawiska niskiej emisji, której efektem jest oczywiście smog. Program przewiduje poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Poprawa ta ma mieć miejsce dzięki wymianie przestarzałych pieców grzewczych na ekologiczne źródła. Oraz dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Wnioski należy składać do właściwego wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW). Aktualnie obowiązujący formularz wniosku wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania dostępne są: w Portalu Beneficjenta lub w serwisie gov.pl.

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”:

  • Próg dochodowy przy dofinansowaniu podstawowym wynosi aktualnie 135 zł  – wzrosło to z kwoty 100 zł. Maksymalna dotacja wynosi 66 tysięcy złotych – wzrosło to z 30 tysięcy złotych.
  • Próg dochodowy przy dofinansowaniu podwyższonym w gospodarstwie wieloosobowym wynosi 1894 zł – wzrosło to z kwoty 1564 zł. Natomiast przy gospodarstwie jednoosobowym wynosi aktualnie 2651 zł – wzrosło to z kwoty 2189 zł. Maksymalna kwota dotacji w tym przypadku wynosi 99 tysięcy złotych – wzrosło z 47 tysięcy złotych.
  • Próg dochodowy przy dofinansowaniu przy najwyższym wymiarze wsparcia  gospodarstw wieloosobowych wynoszą 1090 zł – kwota wzrosła z 900 zł. Przy gospodarstwie jednoosobowym kwota ta wynosi 1526 zł – kwota wzrosła z 1260 zł. Maksymalna kwota dotacji w tym przypadku wynosi 136 tysięcy złotych – wcześniej można było uzyskać 79 tysięcy złotych.

Można uzyskać również dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1200 złotych. Jest to koszt kwalifikowany, ale nie wliczony do limitu maksymalnej kwoty dotacji.

Nowe zasady programu pozwalają aby beneficjenci, którzy wcześniej otrzymali już dofinansowanie na wymianę kotła, będą mieli możliwość ponownego złożenia wniosku. Tym razem na dofinansowanie inwestycji termomodernizacji.

Kredyt „Czyste Powietrze”

Program ten wprowadził również zmiany w ofercie bankowej, czyli w Kredycie Czyste Powietrze. Pożyczkę z dotacją na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu będzie można uzyskać na inwestycje rozpoczęte do sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku w banku.  Przed zmianą kredyt z dotacją był udzielany na działania rozpoczęte od daty złożenia wniosku o dofinansowanie kredytu w banku udzielającym kredytu.

Udostępnij
Facebook
Twitter
Pinterest
Reddit
Kategorie aktualności
zabezpieczenie zawodów konnych. transport medyczny zamość

Pruszcz-gdański.pl

Twój serwis z artykułami.